wtorek, 15 maja 2012

Utile dulci. Wiek XVIII (nie tylko) w szkole. Historia - literatura - kultura - sztuka: program konferencji

18 maja w Sali Rady Wydziału Filologicznego (5 piętro) na placu Sejmu Śląskiego 1 odbędzie się ogólnopolska, interdyscyplinarna KONFERENCJA STUDENCKICH KÓŁ NAUKOWYCH, pt.: „Utile dulci – Wiek XVIII (nie tylko) w szkole. Historia – literatura – kultura – sztuka”.

Patronat honorowy nad tym ważnym dla nas wydarzeniem objęli: PREZYDENT MIASTA KATOWICE PIOTR USZOK I JM REKTOR UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO PROF. ZW. DR HAB. WIESŁAW BANYŚ.

Jako organizatorzy mamy ogromną przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych, zarówno pracowników naukowych, jak i studentów do udziału w tym przedsięwzięciu.

Poniżej znajduje się link do programu obrad, zaś więcej informacji szukajcie w zakładce pod tytułem: Utile dulci. :-)

http://www.us.edu.pl/files/wiadomosci/konf/Plakat_z_programem%20Kolo%20Oswieconych.pdf

5 komentarzy:

  1. Drodzy Oświeceni! Zarówno pracowników, jak i studentów zaprasza się nieco w inny sposób: poprzez plakaty (we wtorek żadnych na uczelni nie zauważyłem), a także zaproszenia mailowe (dla pracowników - za pośrednictwem sekretariatu). Przyjętą i elegancką, a niekoniecznie kosztowną (można wykorzystać komputer i drukarkę) formą jest tradycyjne papierowe zaproszenie dla pracowników poszczególnych Zakładów. Wypadałoby to uwzględnić, zwłaszcza że wśród prelegentów jest prof. Jacek Wójcicki.
    Życie nie kończy się na blogu i facebooku, Drodzy Oświeceni. Niemniej życzę powodzenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. PIERWSZA CZĘŚĆ ODPOWIEDZI
      Ad vocem NIEOŚWIECONEGO Anonima zwanego…

      „Amicus Plato, sed magis amica veritas”

      Szanowny Panie Profesorze,

      Jeśli zdziwienie (jak chodzą słuchy) prowadzi do poznania, to jesteśmy na dobrej drodze do znaczącego poszerzenia wiedzy, ponieważ Pana publiczny anons (by nie rzec donos) na blogu Koła Oświeconych z kilku powodów wzbudził nasze ogromne zdziwienie i zażenowanie. Przede wszystkim PANA NOTATKA, najdelikatniej mówiąc, „ROZMIJA SIĘ Z PRAWDĄ” I GODZI W DOBRE IMIĘ zarówno CZŁONKÓW, jak I NAUKOWEGO OPIEKUNA KOŁA OŚWIECONYCH.
      Wbrew informacjom podanym przez Pana w anonimowej korespondencji, zadbaliśmy o to, aby informacje o konferencji Utile dulci. Wiek XVIII (nie tylko) w szkole. Historia – literatura – kultura – sztuka, która odbyła się 18 maja 2012 roku, odpowiednio wcześnie dotarły do wszystkich pracowników i studentów nie tylko Wydziału Filologicznego, ale szerzej – całego Uniwersytetu Śląskiego. Jest nam również wiadomo, że 17 maja 2012 r. o godz. 10.37 na Pana poczcie znalazło się, dzień wcześniej wysłane przez naukowego opiekuna KO do Sekretariatu INoLP, zaproszenie na konferencję wraz z pełnym programem obrad.
      PONADTO:
      1. 14 maja 2012 roku w budynku Wydziału Filologicznego w Katowicach (pl. Sejmu Śląskiego 1) na wszystkich kondygnacjach (od parteru po V piętro – także na oszklonych drzwiach przed wejściem do Sali Rady Wydziału i Gołębnika), a także w windzie umieszczone zostały plakaty (A2, A3 i A4) z zaproszeniem na konferencję i pełnym programem obrad.
      2. 14 maja 2012 roku na internetowej stronie naszej Uczelni zamieszczona została informacja o konferencji wraz z zaproszeniem i pełnym programem obrad.
      3. 14 maja 2012 roku plakat A2 z zaproszeniem na konferencję i programem obrad został umieszczony na parterze budynku Rektoratu (ul. Bankowa 12).
      4. 16 maja 2012 roku opiekun naukowy Koła, dr hab. Bożena Mazurek, o godz. 13. 40 przesłała drogą mejlową zaproszenie na konferencję i pełny program obrad do Sekretariatów: INoLP, IJP oraz Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej, z prośbą o przekazanie tej korespondencji wszystkim pracownikom. Oto zwiastun i treść tejże korespondencji:

      Sent: Wednesday, May 16, 2012 1:40 PM
      To: grazyna.sendek; Instytut Języka Polskiego; anna.jankowska
      Subject: Informacja o konferencji (18 maja 2012)
      Szanowni Państwo,
      Serdecznie zapraszam do udziału w obradach ogólnopolskiej, interdyscyplinarnej Konferencji Studenckich Kół Naukowych: Wiek XVIII (nie tylko) w szkole. Historia - literatura - kultura - sztuka, zorganizowanej przez Koło Oświeconych, którego jestem naukowym opiekunem. Konferencja odbędzie się w najbliższy piątek 18 maja 2012 roku w Sali Rady Wydziału Filologicznego UŚ (Katowice, pl. Sejmu Śląskiego 1). Szczegółowy program studenckich obrad, poprzedzonych wystąpieniami Dziekana naszego Wydziału, Honorowych Patronów konferencji oraz gościnnym wykładem prof. Jacka Wójcickiego z IBL PAN w Warszawie (O pozornej współcześnie znajomości polszczyzny XVIII wieku) przesyłam w załączniku.
      Łączę wyrazy
      Bożena Mazurkowa
      5. 16 maja 2012 roku w budynku Wydziału Filologicznego UŚ w Katowicach zamieszczone zostały dodatkowe plakaty A2 z zaproszeniem na konferencję.
      6. Drukowane, imienne zaproszenia wraz z programem obrad złożyliśmy na ręce: JM Rektora UŚ prof. zw. dr hab. Wiesława Banysia, Pani Prorektor ds. studenckich, promocji i współpracy z zagranicą prof. dr hab. Barbary Kożusznik, Władz Dziekańskich Wydziału Filologicznego UŚ, Dyrekcji INoLP, Kierownika Zakładu Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu prof. zw. dr. hab. Marka Piechoty, Kierownika Katedry Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej prof. UŚ dr hab. Heleny Synowiec oraz opiekuna naukowego Koła Polonistycznego „Bakałarz” dr Anny Guzy.
      Zaproszenia na konferencję i program obrad upowszechniliśmy zatem w taki sposób, że każdy (i Pracownik, i Student) mógł się z nimi zapoznać. Jeśli ktoś tego nie zrobił, to jedynie na własne życzenie. Wystarczyło tylko… chcieć.
      CIĄG DALSZY W DRUGIEJ CZĘŚCI ODPOWIEDZI

      Usuń
  3. DRUGA CZĘŚĆ ODPOWIEDZI
    Ad vocem nieoświeconego Anonima zwanego…

    „Amicus Plato, sed magis amica veritas”

    Szanowny Panie Profesorze,

    Anonimowa korespondencja Pana Profesora dodatkowo wzbudziła nasze zdziwienie i z tej racji, że do tej pory ani imprezy organizowane przez Koło Oświeconych, ani wykłady gości Koła – prof. UKSW, IBL PAN dr hab. Tomasza Chachulskiego oraz prof. dr hab. Romana Doktóra (KUL) – nie spotkały się z Pana zainteresowaniem.
    Pragniemy również zapewnić Pana Profesora, że przy organizowaniu konferencji wbrew aluzji zawartej w anonimowej notatce nie marnowaliśmy pieniędzy przyznanych nam ze środków Wydziału Filologicznego na „kosztowne” zaproszenia i programy konferencyjne. Przygotowaliśmy je przy użyciu komputera i drukarki na eleganckim wprawdzie papierze (wszak kultura „wieku świateł”, którą promujemy, dbała o estetykę i wymaga tego od jej zwolenników i popularyzatorów), ale zakupionym po cenach hurtowych z dodatkowym, wysokim rabatem. Plakaty również wydrukowaliśmy z pliku PDF po najniższych kosztach, jakie były możliwe – i to w formacie, który nie przytłaczał swoją wielkością i był do objęcia wzrokiem…
    Trudno nam dociec, z jakich powodów Pan Profesor publicznie nie tylko przekazał krzywdzące, nieprawdziwe wiadomości na temat Koła Oświeconych, ale na dodatek zarzucił nam Pan postępowanie wykraczające przeciwko dobrym obyczajom.
    A skoro już, Panie Profesorze, mowa o dobrych obyczajach…, to jak ma się do nich, a także do etosu humanisty, nauczyciela akademickiego anonimowość zamieszczonej na naszym blogu „Wiek Świateł” notatki, która tak dalece rozmija się z prawdą i godzi w dobre imię zarówno studentów, jak i opiekuna naukowego Koła Oświeconych – a zatem osób, których imiona i nazwiska podane są na stronie internetowej, do wiadomości publicznej.
    Z ubolewaniem nad zaistniałą sytuacją

    Członkowie i opiekun naukowy Koła Oświeconych

    OdpowiedzUsuń