Sylwetki

                                                                        



     

   Victor de Poès


Zawieszony między Niebem i Ziemią, poszukiwacz prawdy i piękna, na pograniczu oświecenia i romantyzmu, rozumu i szaleństwa. Jestem jak mały płomień, który nie chce zgasnąć. Póki jesteśmy aktywni wiemy, że żyjemy, a zatem żyjmy i kochajmy, nie tracąc czasu na smutek oraz na to co oddala od nieba. Nie ma jak wspólnota i przyjaciele - Prawdziwy Krąg Oświeconych.











Markiza Ludwika de Chantes



  Ludwika de Chantes, właściwie Ludwika Rozalia z Czartoryskich markiza von Chantes. Polska arystokratka, filantropka, wielbicielka Puław. Swoje dzieciństwo spędziła na dworze puławskim. W wieku siedemnastu lat zmuszona była przenieść się do śląskiego dworku. Ukochana żona markiza Carla de Chantes. W wolnych chwilach pasjami oddaje się muzyce, tańcu i literaturze. W życiu kieruje się iście oświeceniowym hasłem: 'Tylko w ekscesach można odnaleźć wolność' , którego autorem jest jej mentor i wieloletni przyjaciel  markiz Donatien Alphonse François de Sade.




 


                   Szymon Piotr Marmontel


  Miłośnik muzyki i literatury Wieku Świateł. Szczególnie zainteresowany przemianami oraz procesami, które rozpoczęte w wieku XVIII prowadzą do nowoczesności, np.: desakralizacją władzy politycznej, laicyzacją przestrzeni publicznej oraz zmniejszaniem się wpływów kościoła, a także powolnym rozkładem systemu feudalnego czy kształtowaniem nowych koncepcji piękna.
 
                     

           

                      


                                        Maurice Soultier



  Urodził się na Podolu. Już jako piętnastoletni chłopiec opuścił  swój rodzinny kraj i wyruszył do Francji. Przyjął fikcyjne nazwisko, licząc, że pomoże mu to dostać się na jeden z francuskich uniwersytetów. Niestety nie przyjęto go zbyt przychylnie w ojczyźnie Woltera, podjął zatem podróż do Austrii. Uczył się w szkołach w Lozannie i Genewie. W roku 1789 odwiedził Warszawę, w której było mu dane być świadkiem podniebnej eskapady Blancharda. Zdarzenie to miało ogromny wpływ na jego życie, bowiem zafascynowany wyczynem francuskiego wynalazcy, postanowił zostać czołowym przedstawicielem światowego baloniarstwa. Obecnie stara się skonstruować swój własny balon i wbić się w przestworza, choć jak na razie jedynie błądzi z głową w chmurach.





                                             Marie de Coquillage


  Niespokojna dusza. Humanistka w pełnej odpowiedzialności tego słowa. Pomimo licznych zderzeń z rzeczywistością - wciąż idealistka, uparcie wmawiająca życiu piękno. Wielbicielka słów i cieni na ścianie.
















Lamentatrix

Współczesna płaczka płacze nad otaczającą ją rzeczywistością! Współczesna płaczka tęskni za czasami oświecenia. Współczesna płaczka pragnie, aby chociaż na jeden dzień przenieść się w tamte dni, gdzie panowała zabawa i konwersacja.








Plik:Franciszka Urszula Wiśniowiecka.jpg

Franciszka Urszula Radziwiłłowa z Wiśniowieckich

Wielka miłośniczka teatru, dramatopisarka i poetka, gruntownie oczytana i wrażliwa na sztukę. Jej zainteresowania sytuują się  na pograniczu Baroku i Oświecenia. Bliska jest jej fantastyka i groteska, które w połączeniu z klasycystyczną przejrzystością, tworzą niezwykłą mieszankę pełnego wdzięku charakteru.













Antonia Niemiryczowa z Jełowickich,
oboźna
litewska


Posiada dobrą znajomość literatury, pięknie maluje.
Pasjonuje się dawną książką i przekładem.
Jest niezwykle pracowita i wytrwale zdąża do celów,
które stawia przed sobą każdego dnia.
 


                                                                         



Międzywiersz


Namiętny oświecacz, z lubością rozdający pomysły, porady i ciekawostki związane z Oświeceniem i nie tylko. Miłośnik teatru, gier fabularnych i psychologii historycznej (czyli badania tego, jak kiedyś myśleli ludzie).Zwykł był czytać świat między wierszami.






 Księżna Izabela

Miłośniczka literatury i świętego spokoju, teatru i podróży. Bibliofilka do granic możliwości, uzależniona od kolekcjonowania i czytania książek. Izabela swojej aparycji pozostawia wiele do życzenia. Jest skryta w sobie, ale i otwarta. Dla jednych bywa miła, dla drugich złośliwa... Słowem - kobieta - mieszanka wybuchowa!











  Olgierd Łojko

Białoruski przyjaciel Koła Oświeconych. Wśród jego zainteresowań najważniejsze miejsca zajmują zagadnienia z historii Białorusi i Polski, związane z utożsamieniem narodowym obywateli Rzeczypospolitej na przełomie epok (w XVIII – początku XIX w.). Oraz wszystko, co się wiąże z historią kraju (dzieje polityczne, wydarzenia społeczne etc.), jego kulturą i tradycją intelektualną – obyczaje i obrzędy narodowe, życie codzienne, polemika literacka etc.








                                                                                                  Bona Bonanza


     Pół Polka, pół Włoszka. Eteryczna muza Bogusławskiego - aktorka pierwszego warszawskiego teatru, specjalizująca się w rolach kobiet okrutnych i nienawistnych. Niech nikogo nie myli to niewinne lico. Lubuje się w maskaradach i tańcach. Zamiast romansideł i poezji woli czytać "Monitor". Z polityką zaś łączy ją tylko pewien polityk...