poniedziałek, 13 maja 2013

Jarmark wiedzy w ramach Festwialu Nauki UŚ


Po raz drugi Koło Oświeconych UŚ przygotowało stoisko w ramach Jarmarku Wiedzy Festiwalu Nauki zorganizowanego przez uczelniany Samorząd Studencki. W dziewiątej edycji wydarzenia, które odbyło się 23 kwietnia 2013 roku na ul. Bankowej w Katowicach, wzięło udział kilkadziesiąt kół naukowych z całego naszego Uniwersytetu oraz setki studentów i uczniów. Namiot pasjonatów kultury „wieku świateł” był ustuowany naprzeciwko Pomnika Studenta, obok którego prezentowaliśmy galerię plakatów przedstawiających stroje z epoki. Zainteresowani przechodnie mogli nie tylko zasiegnąć u nas informacji na temat elementów garderoby XVIII stulecia, lecz również byli zapraszani do namiotu, gdzie mieli możliwość poznania zasad popularnych gier z epoki, które dla chętnych prowadzili członkowie Koła. Na wszystkich uczestników zabaw, zarówno zwycięzców, jak i przegranych, czekały nagrody w postaci słodyczy. Równocześnie dzięki uprzejmości Dyrekcji Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach mogliśmy prezentować się w strojach, które wcześniej wykorzystaliśmy w ubiegłym roku w czasie listopadowej inscenizacji Kawy i Panny na wydaniu, a wcześniej zatańczyliśmy kontredansa na Balu Studenta.  


Kamil Pietrzyk ponownie wcielił się w rolę Swawiańskiego, tym razem, aby przybliżyć studentom i uczniom uroki osiemnastowiecznego faraona...



... natomiast Patrycja Fiuk jako Sobąnudzka poprowadziła własny salon, 
w którym oddawano się grze w kalambury.



Galeria mody osiemnastowiecznej Koła Oświeconych


Przewodnicząca Koła, Małgorzata Marcinkowska, oraz Szymon Dąbrowski w stroju Fircyka 
zachęcali przechodniów do krótkiej, acz interesującej podróży w osiemnastowieczne realia

Wieczór poetycki

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 18 kwietnia 2013 roku, krótko po godzinie 17.00, w katowickim klubie „Granda” odbył się wieczór poetycki, którego celem było umożliwienie młodym poetom i muzykom zaprezentowania swojej twórczości. Niecodzienne spotkanie zorganizowane przez Koło Oświeconych UŚ składało się z trzech części.
Pierwszą z nich wypełnił występ członków grupy „Horyzont”, która od niedawna działa na Wydziale Filologicznym UŚ (pl. Sejmu Śląskiego 1). MrCrowley, Donki Chote i L.J. Grafoman grali, śpiewali i recytowali własne wiersze, zajmując uwagę publiczności przez blisko godzinę.
W części drugiej mieliśmy okazję wysłuchać koncertu poezji śpiewanej Grzegorza Paczkowskiego, który przyjechał z Warszawy specjalnie na zaproszenie Koła Oświeconych. Nasz gość był zarówno autorem tekstów, jak i kompozytorem muzyki, która stanowiła główną atrakcję wieczoru. Ponadto młody poeta w trakcie krótkich przerw między utworami dzielił się z publicznością swoimi inspiracjami oraz przemyśleniami związanymi z własną twórczością, zdradzając okoliczności powstania prezentowanych piosenek.
Po zakończonym koncercie dzięki zachętom publiczności scena tylko na krótko pozostała pusta. Kilka osób, którym natchnienie nie daje spać i zostawiać niezapisanych kartek, ku ogromnej uciesze zebranych zdecydowało się zaprezentować swoje wiersze. Dzięki temu mogliśmy poznać próby poetyckie między innymi Kamila Pietrzyka, Tomasza Płosy, Kamili Rogowicz oraz Małgorzaty Piecuch, którym serdecznie gratulujemy odwagi.
Ponieważ żaden opis nie odda w pełni charakteru utworów, których wysłuchaliśmy, gorąco zachęcamy do samodzielnego zapoznania się z niewielką częścią tego, co było prezentowane w trakcie wieczorku poetyckiego:



Od lewej: opiekun naukowy, dr hab. Bożena Mazurkowa, a także członkowie i sympatycy 
Koła Oświeconych wraz z Grzegorzem Paczkowskim




Krótkie przygotowania Grzegorza przed koncertem




Rozmowa dr hab. Bożeny Mazurkowej z członkami grupy Horyzont o ich poezji



Od lewej: Tomasz Płosa, Małgorzata Piecuch i Kamil Petrzyk, 
czyli trio, które prezentowało swoje wiersze w ostatniej części wieczoru